STUDENT CONSULTATIVE COMMITTEE (SCC): 2016-17

To obtain the students feedback, Thapar Institute of Engineering and Technology has a Students Consultative Committee (SCC) comprising of ex-officio faculty representatives and over 100 student representatives from across the various disciplines. SCC's objective is to assist the administration in preparing and implementing students' welfare plans. SCC meets atleast twice a semester.

FACULTY & STAFF REPRESENTATIVES

1. DR. MANEEK KUMAR, DEAN, STUDENT AFFAIRS CHAIRMAN
2. DR. S.S. BHATIA, DEAN, ACADEMIC AFFAIRS MEMBER
3. DR. DINESH GOYAL, HBTED MEMBER
4. DR. NAVEEN KWATRA, HCED MEMBER
5. DR. RAJ KUMAR GUPTA, HCHED MEMBER
6. DR. DEEPAK GARG, HCSED MEMBER
7. DR. SANJAY SHARMA, HECED MEMBER
8. DR. RAVINDER AGGARWAL, HEIED MEMBER
9. DR. S.K. MOHAPATRA, HMED MEMBER
10.  DR. BONAMALI PAL, HSCBC MEMBER
11.  DR. A.K. LAL, HSOM MEMBER
12.  DR. (MRS.) SANTHA KUMARI, HSBSBS MEMBER
13.  DR. MANOJ SHARMA, HSPMS MEMBER
14.  DR. A.S. REDDY, HSEE MEMBER
15.  DR. SUSHEEL MITTAL, LIBRARIAN, CL MEMBER
16.  DR. MANINDER SINGH, HCITM MEMBER
17.  DR. SANJAI SAXENA,COORDINATOR, CORE MEMBER
18.  MR. H.S. BAWA, IC, CILP MEMBER
19.  DR. MANOJ SHARMA, COORDINATING WARDEN MEMBER
20.  DR. PUNEET SHARMA, WARDEN, HOSTEL-A MEMBER
21.  DR. HEM DUTT JOSHI, WARDEN, HOSTEL-B MEMBER
22.  DR. RAJ KUMAR GUPTA, WARDEN, HOSTEL-C MEMBER
23.  DR. AMJAD ALI, WARDEN, HOSTEL-H MEMBER
24.  DR. PARTEEK BHATIA, WARDEN, HOSTEL-J MEMBER
25.  DR. M.D. SINGH, WARDEN HOSTEL PG MEMBER
26.  DR.(MS.) SHWETA GOYAL, WARDEN, GIRLS HOSTEL-E MEMBER
27.  DR.(MS.) INDERVEER CHANA, WARDEN, GIRLS HOSTEL-FRC MEMBER
28.  DR.(MS.) RANJANA PRAKASH, WARDEN, GIRLS HOSTEL-I MEMBER
29.  DR.(MS.) RICHA BABBAR, WARDEN, GIRLS HOSTEL-G   MEMBER
30.  MR. GURBINDER SINGH, REGISTRAR SPECIAL INVITEE
31. DR. N.S. CHAUDHARY, MEDICAL OFFICER SPECIAL INVITEE
32. MR. SANJEEV SONI, DGM SPECIAL INVITEE
33. MR. LAKHBIR SINGH, ADPE SPECIAL INVITEE
34. CAPT. MANJIT SINGH, ADMN. OFFICER SPECIAL INVITEE
35. LT. COL. B.S. SANDHU, ADMINISTRATIVE OFFICER SPECIAL INVITEE

STUDENT REPRESENTATIVES

S. No. Name Roll No. Batch
B.E. CIVIL ENGG.    
1 Piyush  101502068 BE CE Ist year
2 Rigzin  401502012    -do-
3 Tushar  101502104        -do--
4 Nimish Sharma    101402066 BE 2nd year
5 Sagar Vats     101402083 -do-
6 ShrutiNeol 101402092 -do-
7 Navkash Singh Brar  101302057                    BE 3rd year
8 Navita   101302054               -do-
9 Ayush Jindal  101482003 -do-
10 Nikhil Goyal 101202046 BE 4th year
11 Sonaal Gupta 101202068 -do-
12 Yashika Gupta             101202077 -do-

 

COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING
1 Samar Sunkaria 101503191 BE (CSE)  Ist year
2 Rishabh Dev 101503183 BE (CSE)    -do-
3 Harshvardhan Singh 101503091 BE (CSE)    -do-
4 Abhishek Handa 101503006 BE (CSE)    -do-
5 Aditya Gupta 401503106 BE (CSE)    -do-
6 Jayant Nagal 101503106 BE (CSE)    -do-
7 Ripudaman Singh 101503182 BE (CSE)    -do-
8 Ritwik 101510067 BE (CML)   -do-
9 Ridima 101510064 BE (CML)   -do-
10 Arushi 101511011 BE (CAG)   -do-
11 Gitesh Khanna 101511029 BE (CAG)   -do-
12 ShubhamDudeja 101512050 BE  (SEM)  -do-
13 PalakSingla 101512037 BE  (SEM)  -do-
14 Aakanksha Agarwal 101403003 BE (CSE) BE 2nd year
15 Gurkamal Singh 101403070 BE (CSE) -do-
16  Jyotirmay Bansal 101403083 BE (CSE) -do-
17 PrabhashBachhuwan 101403133 BE (CSE) -do-
18 ShivangiDhiman 101403171 BE (CSE) -do-
19 ‎Yash Khatri 101403207 BE (CSE) -do-
20 Shreya 101410048 BE (CML) -do-
21 Rohit Arora 101411036 BE (CAG) -do-
22 Jagatdeep Singh 101412007 BE (SEM) -do-
23 Vishruty Mittal 101412045 BE (SEM) -do-
24 Divyansh Kaushik 101303047 BE (CSE) BE 3rd  year
25 Harnoor Bhatia 101303060 BE (CSE) -do-
26 Neha Gandhi 101303165 BE (CSE) -do-
27 SatvikKhurana 101303149 BE (CSE) -do-
28 Nikhil Garg 101303107 BE (CSE) -do-
29 Baljindersingh 101203019 BE (CSE) BE 4th year
30 Divanshigupta 101203029 BE (CSE) -do-
31 Gurnoor Chauhan 101203035 BE (CSE) -do-
32 Shivanshu Gupta 101203091 BE (CSE) -do-
33 Shonali Singh 101203092 BE (CSE) -do-

 

ELECTRICAL ENGINEERING 
1 Anahita  101504018 BE ELED Ist year
2 Aayush Rai Anand 101504005 -do-
3 Sahil Virk  101504108 -do-
4 Ramandeep Singh Gill 101504098 -do-
5 Sahajdeep Kaur 101404100 BE ELED (2nd year)
6 TusharGoel 101404130 -do-
7 Abhishek Sharma 101404006 -do-
8 Divyam Aggarwal 101404029 -do-
9 Anmol Jawa 101304018 BE ELED 3rd year
10 Hariansh Sehgal 101304040 -do-
11 NishthaRaheja 101304063 -do-
12 SagarPulani 101304089 -do-
13 RajatSahore 101204059 BE 4th year
14  Navjot Kaur 101254005    -do-
ELECTRONICS (INSTRUMENTATION & CONTROL) ENGINEERING
1 Dharini Sharma 101505103 BE EIC Ist year
2 Dev Simar 101505035 -do-
3 Asham Gupta 101505027 -do-
4 Aakash 101405001 EIC 2nd year
5 Hitesh 101405036 -do-
6 Shraddha Singh 101405087  
7 Deeksha 101305035 EIC3rd year
8 Navarshi 101305070  
9 SarabMaan 101305097 -do-
10 Jatin Arora 101205025 EIC 4th  year
11 Dipna Bansal 101385010  
12 Shina Singla 101255012  

 

ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING
1 Akashdeep 101506017 BE ECE Ist year
2 BhriguGarg 101506048 -do-
3 Jaskaranvir 101506078 -do-
4 NihalBharadwaj 101506110 -do-
5 KushalkKurana 101506090 -do-
6 Vikas Gill 101506181 -do-
7 Jeetendra 101515024 -do-
8 Swati Arora 101515052 -do-
9 Abhishek 101406008 BE 2nd year
10 Arshnoor Singh 101406033 -do-
11 HitakshiBansal 101406073 -do-
12 Alisha Sharma 101406022 -do-
13 Rahul Kumar 101406138 -do-
14 Yatin Bansal 101406205 -do-
15 Anmoljot Kaur 101306025 BE 3rd year
16 Chirag  Saluja 101306051 -do-
17 Chinmay Jain 101306047 -do-
18 Shubham Garg 101306157 -do-
19 Rajan 101306115 -do-
20 NitinMoudgil 101486016 -do-
21 Akash Aggarwal 101206016 BE 4th year
22 Nidhi Jain 101206093 -do-
23 ShradhaKalra 101206156 -do-
24 Gautam Jain 101386002 -do-
25 RasikSingla 101206121 -do-
26 KanupriyaMiddha 101206066 -do-

 

CHEMICAL ENGINEERING
1 Aakriti Sharma 101501001 BECH1st  year
2 Anubhav Jain 101501016 -do-
3 Lovnish Gupta 101401039 BE 2nd year
4 Parminder Kaur 101401051 -do-
5 Zoya Sharma 101301056 BE 3rd year
6 Akash Sangal 101301001 -do-
7 Karminder Bhatia 101251025 BE 4th year
8 Navneet Tung 101251012 -do-

 

MECHANICAL ENGINEERING
1 ShreshthDhawan 101508115 BE Ist year
2 Satyam Gupta 101508109 -do-
3 Shubhang Prasad 101508117 -do-
4 Shashwat Jain 101508113 -do-
5 Yudhveer Singh Kainth 101408137 BE 2nd year
6 Varun Soni 101408133 -do-
7 VivekSingla 101408136 -do-
8 Piyush Kumar 101408095 -do-
9 Simranpreet Singh 101408126 -do-
11 Pranav Tiwari 101458003 -do-
12 Ekyjot Singh  101308034 BE 3rd year
13 Yashwardhan Sharma 101308125 -do-
14 Keshav Jindal 101308066 -do-
15 Karanbir Singh 101208062 BE 4th year
16 AnkurWasdev 101208016 -do-
17 Nitish Gupta 101208083 -do-

 

B.E. INDUSTRIAL ENGINEERING
1 Pranav Pal Singh 401307007 BE 3rd year

 

B.E. MECHANICAL (PRODUCTION ) ENGINEERING 
1 Venkatesh Sharma (101514030) BE. Ist year
2 SanghmitraSaxena 101414027 2nd year
3 Karan Matta 101414014 -do-

 

B.E. MECHATRONICS ENGINEERING
1 YuvrajKalra 101509037 BE. Ist year
2 Mili Sehgal 101509023 -do-
3 Arpit Jindal 101409010 BE. 2nd year
4 AkshitaSachdeva 101409007 -do-
5 Ankit Gupta 101309004 BE 3rd year
6 Deepshikha 101309009 -do-
7 Rishab Aggarwal 101209019 BE 4th year
8 Kavy Mittal 101209012 -do-

 

B.TECH. BIOTECHNOLOGY/BIO CHEMICAL
1 Supriya 8146016820 B.Tech. Ist year
2 Akash Sarpal 701300001 B.Tech 3rd Year
3 Pankesh Gupta 701250002 B.Tech 4th Year

 

MASTER OF COMPUTER APPLICATIONS (MCA)
1 Ms.Gunjan Mishra 201500007 MCA-Ist year
2 Ms.Manpreet Kaur 201400027 MCA-IInd year
3 Ms. KaranveerKour 201480012 MCA-IIIrd year

 

M.E. CAD/CAM & ROBOTICS ENGINEERING (MECH.)
1  Ishan Chawla 801584010 ME Ist year
2 Gurminder Singh 801481010 ME 2nd year

 

M.E. PRODUCTION & INDUSTRIAL ENGG.
1 Rahul Gupta 801585020 ME Ist year
2 Gagandeep Singh  (801482007) ME 2nd year

 

M.E. THERMAL ENGG.
1 Sanjeev Kumar 8015830 Ist year
2 Puneet Singh 801483028 2nd year

 

M.E. CIVIL ( STRUCTURES ) ENGINEERING
1 ShubhamSrivastva 80152428 ME Ist year
2 Nikita Bhalla 801422022 ME 2nd year

 

M.E. CIVIL ( INFRASTRUCTURE) ENGINEERING
1 PriyaVaid 801523009 ME Ist year
2 Abhishek Sehgal 801423001 ME 2nd year

 

M.E. SOFTWARE  ENGINEERING, (CSED)
1 Resham Kaur 801531011 ME Ist year
2 Pankaj Kumar 801431017 ME 2nd year
1 AnshulAneja 801532005 ME Ist year
2 KanuGoel 801432007 ME 2nd year

 

M.E. INFORMATION SECURITY (CSED)
1 Jobanjeet Kaur 801533010 ME Ist year
2 DeepikaHooda 801433008 ME 2nd year

 

M. Tech. CSA (CSED)
1 Manpreet Kaur 601532008 M.TECH. 1styear
2 AlokTripathi 601403004 M.TECH. 2ndyear

 

M.E. ELECTRONICS AND COMM.ENGINEERING  (ECE)
1 Aditi Bajaj 801561002 ME Ist year
2 Manjinder Singh 801461015 ME 2nd year

 

M.TECH. VLSI DESIGN & CAD (ECED)
1 Pankaj 601562017 M.Tech. Ist year
2 Ashish Singh 601461005 M.Tech. 2nd year

 

M.E. (WIRELESS COMMUNICATION)
1 Jasonpreet Kaur 801563009 ME Ist year
2 Sonali 801463027 ME 2nd year

 

M.E. ELECTRONICS (INS. & CONTROL), (EIC)
1 AshutoshBisht   ME Ist year
2 Kritika Goyal 801451015 ME 2nd  year

 

M.E. (POWER SYSTEMS AND ELECTRIC DRIVES), (EIED)
1 Namita Gupta 801542013 ME Ist year
2 Manpreet Kaur 801441017 ME 2nd  year

 

M.E. POWER ELECTRONICS & DRIVES
1 NeerajManwani 801543004 ME Ist year

 

M.TECH. (CHEMICAL ENGG.)
1 Manju Rawat 601511002 M.Tech. CHE1st year 
2 Steffi Talwar 601411002 2nd  year  -do-

 

M.TECH. ENV. SC. & TECH. (EST)
1 JuhiPurwar 601501005 M.Tech- EST     Ist year
2 Aakash Ahuja 601505001 M.Tech- ETM   Ist year

 

M.TECH. BIOTECHNOLOGY
1 Harleen Kaur 601504004 M.Tech 1st Year
2 Shweta Parmar 601404023 M.Tech 2nd Year

 

M.TECH. MATERIALS & METALLURGICAL ENGG. (SPMS)
1 RupinderjeetBains 601502005 M.Tech. Ist  year

 

M.SC. PHYSICS
1 Yashpreet 301504041 M.Sc. Ist year
2 Amantej Kaur 301404003 M.Sc. 2nd year

 

M.SC. CHEMISTRY
1 BhavyaKhurana 301502007 M.Sc. Ist year
2 Udita Wadhwa 301402022 M.Sc.2nd year

 

M.SC. (BIOCHEMISTRY)
1 PriyaSingla 301507005 M.Sc. BiochemIst year

 

M.SC. MATHEMATICS
1 Ms. Nikita Madaan 301403008 M.Sc. (Maths) Ist year
2 Mr. Satinder Pal Singh 301503026 M.Sc. (Maths) IInd year

 

M.SC. BIOTECHNOLOGY
1 Harlovleen Kaur 331201001 M.Sc.1st Year
2 VanditaChablani 301401015 M.Sc. 2nd Year

 

SHSS MA (PSYCHOLOGY)
1 Palak Malik 861502012 MA Ist year

 

MA (ECONOMICS)
1 AnishaKakria 861501002 MA Ist year

 

PH.D.
1 Ms. Mansi Singh   CHED
2 Ms. Sujata   CSED
3 Mr. Akul Sen Gupta   SCBC
4 Ms. JuhiPurwar   SEE
5 Ms. Harpriya   SHSS